Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Aktuelni Problemi Regionalnog Razvoja Srbije". Rad ima 16 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Ako tekst koji se nalazi ispod nije čitljiv (sadrži kukice, znakove pitanja ili nečitljive karaktere), molimo Vas, prijavite to ovde.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati ovde.
1. Uvod
Problemi regionalnog razvoja Srbije ogledaju se u regionalnim disproporcijama nivoa razvijenosti pojedinih područja, nerazvijenosti velikog broja opština, strukturnim neusklađenostima, institucionalnim problemima, nepovoljnim demografskim kretanjima i materijalnim ograničenjima. Naime, regionalne disproporcije u stepenu razvijenosti u Srbiji najviše su u Evropi, i iz godine u godinu se povećavaju (odnos najrazvijenije i najnerazvijenije opštine – NUTS-4 nivo – uvećao se sa 1:19 u 2000. na 1:26 u 2004).
U ukupnom privrednom razvoju Srbije posebnu težinu predstavljaju ogromne regionalne neravnomernosti s obzirom na činjenicu da su dosadašnji tokovi privrednog razvoja prouzrokovali prenaglašene disproporcije između pojedinih regiona, između regionalnih centara i okruženja, sela i grada. Osim toga, kolaps pojedinih privrednih sistema i proces tranzicije uticali su na to da se parametri nerazvijenosti još više prodube na tradicionalno nerazvijenom jugu Srbije i području Sandžaka, kao i da se nekada razvijena industrijska područja Srbije danas nalaze u jako teškoj ekonomskoj i socijalnoj situaciji, što je iniciralo pojavu novih područja nerazvijenosti (istočna Srbija, delovi centralne Srbije, regionalni centri rudarstva i tradicionalne industrije) i devastiranih područja.
Stepen naraslih regionalnih ,,asimetričnosti“ između razvijenijeg severa i nerazvijenog juga Srbije najbolje ilustruju sledeće performanse područja (opština):
Grad Beograd, sa 21% ukupnog stanovništva (4% prostora Republike), zapošljava 29,6% stanovništva, u stvaranju ND prerađivačke industrije učestvuje sa 25,6%, i u njemu radi više od polovine visokostručnog kadra Srbije.
Najnerazvijenije područje Srbije obuhvata opštine na području Topličkog, Jablaničkog i Pčinjskog okruga, kao i opštine Sandžaka, što čini ukupno 23 opštine, odnosno 11% ukupne teritorije Srbije, na kojem živi 10,8% stanovništva, koje u stvaranju ND prerađivačke industrije učestvuje sa svega 5,2% i zapošljava 7,9% ukupno zaposlenih u Republici (2004. godine). Generalno, identifikovani problemi nedovoljno razvijenih područja Srbije leže, pre svega, u nedostatku kvalifikovane radne snage, u nerazvijenim infrastrukturnim kapacitetima, u nedostatku preduzetničke inicijative i specifičnog znanja.
U toku tranzicije razlike su u regionalnoj debalansiranosti Srbije porasle. Najveće razlike odnose se na demografske karakteristike, ljudski potencijal, privrednu strukturu i efikasnost, uslove socijalne i ekonomske infrastrukture, probleme zaštite životne sredine i unutrašnje homogenosti (učešća opština u regionima sa statusom područja koji imaju posebne razvojne probleme). Anatomija ekonomskog propadanja može se meriti nizom pokazatelja, ali najslikovitija je
Regionalna nejednakost uopšte i posebno međuregionalne razlike na tržištu rada jesu od sve veće važnosti u Srbiji. U literaturi o tranziciji već je zapaženo da privredno restrukturiranje ima tendenciju da povećava jaz između robusnog tržišta rada u glavnom gradu i nekoliko razvijenih regiona sa povoljnom geografskom pozicijom, s jedne, i ostatka zemlje, s druge strane. Istraživanje sprovedeno 2004. godine, urađeno u okviru studije okruženja pripremljene za Nacionalnu strategiju zapošljavanja, kao i studija Mapa tržišta rada Srbije (2006), potvrdilo je da je ovaj obrazac jasno primetan u Srbiji. Stope regionalne nezaposlenosti po okruzima, na primer, variraju u razmeri većoj od 1:3. Rastuća regionalna nejednakost vodi ka mnogim ekonomskim, socijalnim i političkim rizicima i stoga je važno da se kreatori ekonomske politike pozabave ovim problemom.
CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU. www.maturski.org
MOŽETE NAS KONTAKTIRATI NA E-MAIL:
maturski.org Besplatni seminarski Maturski Diplomski Maturalni SEMINARSKI RAD , seminarski radovi download, seminarski rad besplatno, www.maturski.org, Samo besplatni seminarski radovi, Seminarski rad bez placanja, naknada, sms-a, uslovljavanja.. proverite!